foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Správná hygiena je pro papoušky velmi důležitá. Správná hygiena přispívá k lepšímu zdraví papoušků. Dala by se rozdělit na tři části. První je péče o klec, Druhá o krmítka, mističky, napaječky a třetí samotná hygiena papoušků, jedno bez druhého nemůže fungovat. Proto si rozeberme tyto části podrobněji.

Péče o klec: 

Ano, péče o klec je velmi důležitá, protože ji papoušci hodně využívají, je to jejich domov a proto bychom ji měli udržovat v pořádku. Důležitou roli hraje podestýlka, ta zachytává trus. Podestýlku vždy volíme podle druhu a velikosti papouška. Nejvhodnější podestýlkou jsou peletky, hobliny, kukuřičná drť, písek. Podestýlku měníme podle potřeby, měla by být bez trusu, pokud by zůstávala podestýlka znečištěná, tak se tím zvyšuje riziko množení bakterií a virů. Prašné podestýlku typu pilin a sena vůbec nedoporučuji, mohou vyvolat alergickou reakci a také ptáci s takovou podestýlkou jsou náchylnější k zánětům očí, vyvolaným prachem. Dále by se klec měla dezinfikovat. Doporučuji provádět, tak jednou za týden. Jak správně dezinfikovat klec? Jako první je potřeba klec vyprázdnit, odstranit podestýlku a její příslušenství (krmítka, mističky, hračky bidélka, ...), pak klec nejprve umýt běžnými prostředky (používám jar), až je klec zbavená nečistot, přijde na řadu dezinfekce. Dezinfekcí je několik druhů, podle toho jakou máme, klec dezinfikujeme, dodržuje při tom postup uvedený na obalu. Mně se nejvíc osvědčil DEZISAN. To samé je potřeba udělat i s hračkami a bidélky, pokud je znečištění velké, doporučuji nechat odmočit, osvědčilo se mi hlavně u bidélek. Klec by se měla čistit celá, včetně mřížek, dvířek, .... . Pokud vidíme, že je na kleci usazený prach, tak jej podle potřeby utíráme. Hlavně nikdy nedezinfikujeme klec, když je zvíře v ní a dezinfekcí která není určena pro zvířata. Mohli bychom tím papouškům uškodit.

Péče o krmítka, mističky, napaječky:

Chceme-li udržet papoušky zdravé, je důležité i správné čištění krmítek, mističek a napaječek, které denně důkladně oplachujeme horkou vodou. Pokud dojde k znečištění trusem, tak při čištění použijeme dezinfekci. Na krmítkách či mističkách nesmí zůstat nánosy zaschlého jídla, trus a jiné znečištění. Napaječky je dobré vyplachovat i octovým roztokem, který odstraňuje vodní kámen usazující se v napaječkách. Nejvhodnější je používat jablečný ocet, který je pro papoušky neškodný. 

Hygiena papoušků:

Samotná hygiena papoušků je velmi důležitá. I papoušci se mohou zašpinit, ať už kousky jídla, trusem nebo někde prolezou prachem, vyválí se v hlíně, atd. . Tehdy je potřeba papouška vykoupat. Pokud koupeme papoušky je vždy lepší použít sprchu, protože pak v nestojí ve špinavé vodě. Používáme vlažnou vodu. Při příliš studené vodě může dojít k nachlazení, při příliš teplé vodě může dojít k poškození peří a jeho vypadávání. Nikdy papouška nekoupeme večer, nejlépe přes den, kdy má možnost přirozeně uschnout, ať už na sluníčku nebo na bidélku v kleci. Pokud je papoušek mokrý nevystavujeme jej průvanu a zabezpečíme ho tak, aby nelétal, protože by si mohl ublížit, když je mokrý špatně létá. Existují i speciální šampony pro ptactvo, ale zatím jsem je nevyzkoušela. Jsou i druhy či jedinci, kteří se rádi koupou, proto je dobré jim dopřát přístup k vodě, aby se mohli koupat dle chuti. Možnou variantou jsou koupelničky nebo misky (ne příliš hluboké, aby se nemohl papoušek utopit, ideální množství vody je na výšku nožiček). Vodu je potřeba měnit denně a důkladně očistit, aby nezůstávali přilepené zbytky peří či jiných nečistot. Dezinfikujeme podle potřeby.

Copyright © 2019 Copyright Klub přátel exotického ptactva Rights Reserved.